olisa OC jest ustawowo obowiązkowa dla każdego posiadacza samochodu zarejestrowanego w naszym kraju.Brak ważnego OC może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, głownie finansowymi. Wraz ze wzrostem wysokości pensji minimalnej, wrosna także kary za brak posiadania polisy. Jak wskazują dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, coraz więcej osób unika zakupu OC – w 2020 r. niemal 200…

Drożej na bramkach autostrady A2
Od poniedziałku 15 lutego droższy będzie przejazd koncesyjną autostradą pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem. Nowe stawki na 150-kilometrowym fragmencie trasy zaczną obowiązywać od godziny 6 rano. Na każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków opłata wyniesie:23 zł – kategoria 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)34 zł – kategoria 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z…

Przewoźnicy rozważają zaskarżenie rządu Francji za blokadę
Z powodu zablokowania wjazdu samochodów ciężarowych do Francji, przewoźnicy ponieśli milionowe straty. Użytkownicy kilkudziesięciu tysięcy zablokowanych na Wyspach ciężarówek rozważają pozew przeciw rządowi Francji. – Straty przewoźników są ogromne. Koszty dzienne każdego samochodu gotowego do jazdy to ponad 300 euro. Samochody stały po kilka dni, niektóre nawet po 5 i było ich ok. 20 tys….

Znacząco rośnie liczba ładunków pilnych
Pandemia pozrywała łańcuchy dostaw. Jest to problem producentów i firm handlowych, niezależnie od branży, które pilnie potrzebują uzupełnić dostawy do fabryk lub magazynów. – Połowa naszych zleceń to przewozy pilne, głównie w eksporcie – stwierdza kierownik spedycji w Sachs Trans Łukasz Zawadzki.Przewozy pilne oznaczają dostawę ładunku w 24 godziny np. z Polski do Francji w…

Rząd planuje zmienić system poboru opłat na autostradach
Zmianę systemu poboru opłat na autostradach będzie zawierał projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i niektórych innych ustaw, który rząd planuje przyjąć w czwartym kwartale tego roku – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. “Głównym celem proponowanego rozwiązania jest zmiana sposobu poboru opłaty za przejazd autostradą przez…

GEODIS OGŁASZA PRZEJĘCIE PEKAES
GEODIS, światowy lider w transporcie i logistyce, zawarł porozumienie z Innova Capital w sprawie przejęcia PEKAES, wiodącego operatora logistycznego w Polsce, zapewniającego kompleksową obsługę łańcucha dostaw. Marie-Christine Lombard, Prezes Zarządu GEODIS komentuje: – To przejęcie jest dużym krokiem naprzód w konsolidacji obecności GEODIS w tym regionie, który uważamy za strategiczny dla rozwoju Grupy. PEKAES ma doskonały…

Ciężki transport po drogach publicznych bez dodatkowych zezwoleń
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Na drogach publicznych w Polsce możliwy będzie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 ton, bez konieczności uzyskiwania zezwoleń. Ruch ten będzie jednak mógł być ograniczony przez zarządcę drogi lub samorządy. Rozwiązanie to…

Od grudnia bez konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy
Od 5 grudnia br. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będą mogli je mieć w telefonie – zakłada dokument podpisany przez ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, zmiany wynikając z tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie w piątek. „Dwa lata…

1 września w UE wchodzą w życie bardziej rygorystyczne normy dotyczące homologacji pojazdów
Od jutra obowiązują nowe, bardziej rygorystyczne wymogi, dotyczące homologacji i dopuszczenia pojazdów do użytkowania na terenie Unii Europejskiej. Zwiększony zostaje zakres badań samochodów przed ich wypuszczeniem na rynek, a także liczba kontroli tych, które już znajdują się na rynku, poinformowała Komisja Europejska (KE). Nowe zasady homologacji i nadzoru rynku reguluje rozporządzenie UE ws. homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych, przyjęte…

Pakiet mobilności może wypchnąć z unijnego rynku słabszych przewoźników
Dzięki ciężkiej pracy, dużej kompetencji, determinacji i niezbędnej elastyczności zdołamy, jako polska branża transportu i logistyki, nie tylko przetrwać, lecz także obronić pozycję lidera na europejskim rynku przewozowym – mówi Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska. Pracodawcy negatywnie oceniają rozwiązania pakietu mobilności, których celem jest poprawa warunków pracy i płacy kierowców. Czy…